تبلیغات
شیمی تجزیه - قوانین و مقررات آزمایشگاه

قوانین و مقررات آزمایشگاه

نویسنده :احمد قسمی
تاریخ:سه شنبه 5 مهر 1390-05:12 ب.ظ

قوانین و مقررات آزمایشگاه

برای کار در آزمایشگاه باید مقررات زیر را رعایت کرد :

1-      حضور به موقع در آزمایشگاه لازم است .برای انجام حضور و غیاب در آزمایشگاه ، هر جلسه چند دقیقه  پیش از موعد مقرر حضور داشته باشید .زیرا در اغلب جلسات ممکن است بلافاصله پس از حضور و غیاب امتحان گرفته شود . بدین ترتیب تأخیر شما علاوه بر کسری نمره می تواند باعث محرومیت شما از امتحان گردد .

2-      مطالعه جزوه و دستور کار پیش از ورود به آزمایشگاه برای جلسه اول لازم است مطالب مربوط به اصول ایمنی و مقررات کار در آزمایشگاه را پیش از ورود به آزمایشگاه مطالعه کنید .زیرا باید با آگاهی کامل از مقررات ایمنی ، کار آزمایشگاهی خود را شروع کنید .به همین منظور امتحانی مربوط به مسائل ایمنی گرفته خواهد شد .در جلسات بعد بدون  اطلاع قبلی ، از مطالب مربوط به آزمایش همان روز و آزمایش جلسه گذشته امتحان گرفته خواهد شد .

3-    هنگام کار در آزمایشگاه موظف به رعایت کلیه مقررات اعلام شده هستید .چنانچه دانشجویی سهواً یا عمداً مقررات ایمنی آزمایشگاه را نادیده بگیرد ، به شدت مؤاخذه می شود و در صورت تکرار از ادامه کار در آزمایشگاه محروم می گردد.

4-     پس از پایان کار وسایل و ظروف استفاده شده را تمیز و خشک کنید و تحویل دهید .همچنین میز کار آزمایشگاه را خوب بشویید و تمیز کنید.

5-     تمامی مواد دور ریختنی و کاغذهای باطله را در زباله دان بریزید .هیچ گاه کبریت ، کاغذهای صافی یا واکنشگرا را در دستشویی نریزید و بلافاصله با آب بشویید . زیرا اسیدها و نمک های نقره ، مس ، و جیوه خاصیت خورندگی دارند و باعث از بین رفتن لوله ها می شوند .

6-     شیشه های محلول های عمومی را که محل معینی دارند همیشه در جای خود بگذارید و از انتقال آنها خودداری کنید .برای حمل محلول ها از لوله های تمیز و برای مواد جامد از بشر ، شیشه ساغت و یا کاغذ چهارگوش استفاده کنید .

7-  پیش از برداشتن مواد از شیشه آن را با دقت بخونید .

8- از واکنشگراها به اندازه ای که مورد نیاز بردارید .

9-  هیچ گاه مواد شیمیایی استفاده شده را به شیشه های اصلی بازنگردانید.

10-    پی پت یا قطره چکان خود را به داخل شیشه های محلول فرو نبرید .

11-هیچ گاه در شیشه های محلول را روی میز نگذارید.زیرا در این صورت با گذاشتن مجدد آن بر روی شیشه محلول آلوده می شود .

12-استوانه مدرج و شیشه ها را گرم نکنید ،زیرا به آسانی می شکنند .هنگام گرم کردن محلول ها در لوله آزمایش نباید سطوح بالای محلول را حرارت دهید.زیرا باعث شکستن لوله می شود ظروف چینی مقاومت زیادی در برابر گرما دارند و می توان از آنها در حرارت های زیاد استفاده کرد .هنگام حرارت دادن مستقیم ظروف ، آنها را به طور متناوب گرم کنید و از حرارت دادن شدید در ابتدا خودداری نمایید.

13-گزارش کار هر جلسه را حداکثر تا یک هفته یعنی در شروع جلسه بعد ، تحویل دهید .با گذشت بیش از یک هفته ، گزارش کار شما به هیچ وجه پذیرفته نخواهد شد و نمره گزارش کار آن جلسه صفر خواهد بود .

14-هرگز بدون اطلاع مسئولین ، آزمایشگاه را ترک نکنید .
نوع مطلب : شیمی عمومی